SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

"CENNÍK"


šteniatka

Milí budúci majitelia šteniatok,

russlíci sú super psy, ale rozhodne nie vhodné pre každého. Preto sa prosím pred kúpou šteniatka o plemene dobre informujte - napríklad na našich stránkach.

U nás nájdete len šteniatka s preukazom o pôvode. Chovám len na sučkách ktoré prešli prísnymi kritériami (okrem iného majú splnenú aj bonitáciu PJRTCG), absolvovali nemálo výstav a všetky potrebné zdravotné vyšetrenia (z ktorých časť nie je na Slovensku dostupná), za krycím psom som ochotná cestovať stovky, ba tisíce kilometrov - len aby naše šteniatka boli čo najlepšie a najzdravšie a podľa možností vylepšili a obohatili chov tohto plemena. Spojenia nikdy neopakujem a nepoužívam príbuzenskú plemenitbu, aby sa zabezpečila čo najväčšia genetická variabilita a predišlo geneticky podmieneným vadám. Vrh šteniatok je u nás vždy veľkou udalosťou ktorá sa nekoná často - sučky mávajú vrh len ak dosiahnu "maximálny vek" na prvé šteniatka, alebo si jedno sama plánujem nechať. Naše šteniatka sú odchovávané v rodine a majú tú najlepšiu starostlivosť, staráme sa o ich zdravie, pohodlie, socializáciu, výchovu a zábavu. Nenechávame ich samé doma, sú pod našim stálym dohľadom. Prvé 4 týždne sú so svojou matkou v našej spálni, potom trávia dni podľa počasia v našej záhrade alebo v jedálni, kde majú zariadené svoje ihrisko a trávia tam aj noci. Šteniatka od cca. 3 týždňov prikrmujeme potravou najvyššej kvality, primeranou ich veku. Sučka počas starostlivosti o šteniatka tiež spotrebuje niekoľkonásobné množstvo svojej bežnej dávky vysokokvalitného krmiva. Do nových domovov odchádzajú so základnou výbavou (obsahujúcou okrem papierových formalít vhodné hračky, vet-bed, krmivo, obojok, vodítko...). Šteniatka nešampónujeme a napriek tomu sú pri odbere čisté a voňavé. Mojím cieľom nie je šteniatka čo najlepšie a najrýchlejšie predať, ale nájsť im vhodných pánečkov. Psích veteránov sa nezbavujem, ale zostávajú bývať s nami. Na psíkoch rozhodne nešetríme - predajom šteniatok sa nám vráti len časť nákladov spojených s ich odchovom. Chov psov je pre mňa pomerne nákladné hobby a rozhodne nie zárobková činnosť. Ak náhodou výnimočne niektorý vrh vyjde plusovo, tak tieto peniaze sú použité na starostlivosť o naše psy, ktorá je normálne financovaná z iného zdroja.
Tu si môžete pozrieť fotogalériu, ako vyrastajú naše šteniatka. Budeme len radi ak nás pred kúpou šteniatka prídete navštíviť, môžete sa sami presvedčiť ako sú psíci a šteniatka u nás držané.


Pri tomto všetkom nemôžete očakávať, že takéto šteniatko bude "za babku". Nekupujete si len samotné šteňa, ale spolu s ním aj všetko ostatné, vrátane chovateľa a zodpovedajúceho chovateľského servisu. Naše šteniatka sú u nás vždy vítané na trimovanie, alebo aj len tak na návštevu. Noví majitelia sa tiež kedykoľvek môžu na mňa obrátiť, ak potrebujú poradiť alebo pomôcť. Po celý život šteniatka. Tomuto plemenu sa intenzívne venujem od r. 1999. S majiteľmi šteniatok zostávam v kontakte (samozrejme ak majú záujem - ak nie, tak raz za čas sa ozývam ja, aby som vedela ako sa nášmu odchovancovi darí). Ak sa majiteľovi nečakane zmení rodinná situácia tak, že si už psíka nemôže nechať, tak psíka rada zoberiem naspäť.
Kvalitné šteniatko s PP od seriózneho chovateľa v SKChTaF resp. KCHT obvykle stojí okolo 650 - 1200 EUR.

Buďte pri výbere chovateľa dôslední, tak ako sme my pri výbere pánečkov pre naše šteniatka a nesnažte sa na svojom novom kamarátovi na budúcich 15 rokov čo najviac ušetriť... ak sa napriek tomu rozhodnete hľadať najlacnejšie šteniatko na trhu, môžete si telefonát/email ku mne odpustiť, najlacnejšie šteniatka nemám, cena šteniatok odo mňa je logicky o niečo vyššia ako od chovateľa (resp. množiteľa) ktorý za účelom zisku svoje náklady na chov znížil na maximálne možné minumum (takéto šteňa sa dá zohnať od 200 EUR - je ale dosť možné, že to čo ušetríte potom niekoľkonásobne nanosíte k veterinárovi). Len pre zaujímavosť - moje náklady spojené len s odchovom vrhu E dosiahli 1900 EUR. Vo vrhu sú 3 šteniatka, z ktorých si 1 nechávam. Nie, neočakávam že sa mi peniaze niekedy vrátia a ani sa nesťažujem. Ale záujemci ktorých nezaujíma NIČ len cena sú pre mňa urážkou.